Domowa apteczka

Czasem zdarzają się w domu takie sytuacje, że nie mamy czasu iść do lekarza (długi czas oczekiwania) bądź po prostu nie jest to nic bardzo pilnego, a nie możemy wyjść z domu (grypa żołądkowa, zawroty głowy) Co powinno znaleźć się w naszej domowej apteczce? Spróbujemy nieco pomóc w odpowiedzi na to pytanie.

Przede wszystkim witaminy i leki wzmacniające naszą odporność - witamina c, rutinoscorbinum. Oprócz tego w naszej apteczce na pewno powinno znaleźć się coś przeciwbólowego oraz przeciwzapalnego np. mającego w składzie ibuprofen, w razie gdybyśmy źle się czuli bądź uważali że powoli łapie nas jakieś przeziębienie bądź grypa. Takie leki pomagając również zbić nieprzyjemną gorączkę.

Na problemy żołądkowe oczywiście krople żołądkowe, ewentualnie leki zawierające ekstrakt z mięty, miętówka może również okazać się dobrą opcją (ale to już poza domową apteczką 😉 ).

Materiały opatrunkowe

Obecnie wyróżnia się całą masę rozmaitych rodzajów materiałów opatrunkowych. Są one idealne wtedy, kiedy występują różnego typu rany, otarcia oraz zakażenia. Warto wiedzieć, że takie opatrunki są standardem w dziedzinie kompletowania domowej apteczki. Warto wyszczególnić jałowe opatrunki. Są to opatrunki obłożeniowe, procowe oraz osłaniające i uciskowe. Ponadto nie zapominajmy też o opatrunkach medycznych, które mają właściwości przeciwbakteryjne a do tego także i nawilżające, pozwalające na szybsze gojenie się ran. Co więcej należy też mieć na względzie kompresy gazowe, które są idealne do opatrywania różnorodnych obrażeń. Co więcej przydają się też przy sterylizacji oraz umożliwiają pozbywanie się bakterii i zarazków.
Wydziela się sterylizację w dwojakiej postaci – jako radiacyjną oraz chemiczną. W pierwszym przypadku stosuje się promieniowanie jonizujące, z kolei w drugiej sterylizacja stosowana jest z wykorzystaniem tlenku etylenu.