Krzywy kręgosłup i płaskostopie

Leczenie krzywego kręgosłupa

Większość dzieci ma problem z nieodpowiednio wyprofilowanym kręgosłupem. Nie wynika to z tego, że są chore, czy są odmieńcami. Wręcz przeciwnie, to normalne zjawisko. I uważam, że to jest na porządku dziennym. A po to są poradnie, po to są ćwiczenia, żeby pomóc dziecku uzyskać odpowiednią postawę. Nikt z nas nie nie jest idealny i nie urodził się bez żadnej choroby. Dlatego właśnie w młodszych klasach są zajęcia korekcyjne, na których dzieci pracują nad swoją postawą. Po za tym jeśli Twoje dziecko zaczyna się garbić albo ma krzywy kręgosłup, warto je zapisać na basen.

Dlaczego? Ponieważ na basenie pracuje się również nad postawą. Nie da się pływać krzywo, trzeba być wyprostowanym. Z ramionami ściągniętymi do tyłu. To ważne i dziecko momentalnie nabiera odpowiedniej postawy. Mi osobiście wystarczył rok jeżdżenia na zajęcia na basenie, żeby moja postawa z wygiętej stała się prawidłową. Tylko rok, to nie dużo, ale oczywiście nie zaprzestałam chodzenia na basen, bo to bardzo lubię. Mam nadzieje, że mój artykuł troszkę pomoże i pokaże, że to normalne zjawisko.

Jak walczyć z płaskostopiem?

Płaskostopie to kolejna niedogodność, która dotyczy na prawdę dużego procentu dzieci. Nie jest to nic dziwnego, jednak jest to nieprawidłowość, nad którą należy pracować. I to jest zadanie dla nas rodziców. To my musimy zadbać o to, żeby dziecko chodziło po różnego rodzaju powierzchniach, żeby ćwiczyło stopy na przykład na woreczkach sensorycznych. Naszym obowiązkiem jest zabranie je do ortopedy, żeby sprawdził stopę i polecił ćwiczenia, które pomogą uregulować nieprawidłowość. Nie należy samemu na własną rękę wybierać ćwiczeń. Zdecydowanie ważne jest określenie, gdzie jest problem. A u każdego dziecka to może być coś innego.

A lekarz dopasuje każde ćwiczenie indywidualnie do dziecka, tak by pomogło, a nie zaburzyło jeszcze bardziej organizm. Po za tym małym dzieciom warto kupować dobre buty, najlepiej skórzane, ponieważ one również wpływają na ukształtowanie się stopy. Jeśli jest taka potrzeba, to powinno się również zainwestować we wkładki ortopedyczne. Pamiętaj, że jeśli Ty nie zadbasz o dziecko, jak jest małe, to później dziecko będzie za to płaciło całe życie.