Kiedy urolog?

Urologia jest to dziedzina, która zajmuje się badaniem pod względem chorób moczowo-płciowych. Warto wiedzieć, że urolog jest to specjalista, który  diagnozuje oraz poddaje leczeniu wszelkiego typu stany zapalne, infekcje, nietrzymanie moczu, nowotwory, impotencje i zaburzenia funkcji. Jest to lekarz, do którego powinni się zgłaszać przede wszystkim mężczyźni, ale także kobiety. Co więcej, urolog zajmuje się także leczeniem chorób nerek, pęcherza moczowego, męskich narządów płciowych oraz moczowodów i nadnerczy. Urologa trzeba odwiedzać zarówno, kiedy dzieje się coś niepożądanego, jak także wtedy, kiedy chcemy się po prostu przebadać profilaktycznie. Wizyta u urologa jest wskazana zwłaszcza wtedy, kiedy mężczyzna przekroczy pięćdziesiąty rok życia.

Dzięki systematycznemu badaniu się można uniknąć kłopotliwych problemów z prostatą, w tym także nowotworów prostaty. Warto wiedzieć, że ludzie nierzadko rezygnują ze zgłaszania się do urologa, uznając ten rodzaj dolegliwości zdrowotnych za bardzo wstydliwe. Niektórzy są zdania, że problemy przykładowo z pęcherzem moczowym przejdą same. Owszem, może objawy nieprzyjemnego pieczenia czy swędzenia przestaną nam doskwierać, ale wyłącznie na chwilę. Po pewnym czasie mogą wrócić, co jest bardzo prawdopodobne i to ze zdwojoną siłą. Warto zatem nie rezygnować z wizyt u urologa, ale zjawić się u niego regularnie, za każdym razem kiedy coś będzie z naszym organizmem, a dokładniej pęcherzem nie rak.

Warto także pamiętać o stosownym przygotowaniu się na wizytę, przez co rozumie się przełamanie barier fizycznych i psychicznych. W końcu jest to lekarz, który ma nam pomóc, zatem nie ma się czego obawiać. Niekiedy może skończyć się tylko na krótkiej rozmowie o charakterze profilaktycznym bądź standardowym usg, które jest bezbolesne. Warto jednak przygotować się na wizytę w tai sposób, że weźmiemy podstawowe badania, jakimi są wyniki badan krwi, moczu czy też posiadane zdjęcia prześwietleń, o ile takowe wcześniej robiliśmy.

Musimy też poinformować naszego lekarza o tym, jaki rodzaj środków medycznych zażywamy i na co się przy okazji leczymy. Ma to ogromny wpływ na to, co zapisze nam nasz lekarz, bowiem wiele medykamentów nie może wchodzić ze sobą w reakcje. Do badań trzeba się także przygotować higienicznie. Urolog zajmuje się leczeniem wszystkiego, co ma związek z praca układu moczowego a przy okazji płciowego, bowiem oba te układy są ze sobą bezpośrednio powiązane.

Może złagodzić i zupełnie wyleczyć stany zapalne, nietrzymanie moczu, rozmaite nieprzyjemne infekcje a nawet nowotwory. Ponadto urolodzy z doświadczeniem zajmują się także wykonywaniem specjalistycznych zabiegów i operacji w celu zlikwidowania problemów z prostatą czy też nietrzymaniem moczu. Pomogą także usunąć bakterie zawarte w moczu, co będzie powodowało automatyczne zmniejszenie się przypadków przede wszystkim wystąpienia reakcji zapalnych. Objawami, które powinny nam jasno zakomunikować, że trzeba wybrać się na wizytę u urologa jest ból odczuwalny podczas oddawania moczu, ból jąder u mężczyzn, ciągłe uczucie parcia na pęcherz mimo niemożności oddania moczu, pieczenie podczas załatwiania potrzeby fizjologicznej, ból w okolicy podbrzusza, zmiany w ilości oddawanego moczu – za rzadko, albo za często, mocz z krwią, białkomocz, spieniony mocz, ciemnawy kolorem mocz.

Do tego specjalista z dziedziny urologii pomoże przy stanach zapalnych cewki moczowej, bólach w dolnych fragmentach pleców, obrzękach nóg, zmianach w wyglądzie prącia, urazach podbrzusza itd.