Urologia

Badanie

Wizyta u urologa rozpocząć się powinna zwłaszcza od wywiadu z pacjentem. Natomiast, jeżeli chodzi o samo badanie, to na pewno musi być wykonane USG podbrzusza, czasami trzeba zrobić prześwietlenia oraz podstawowe badania a więc moczu i krwi. Warto wiedzieć, że u mężczyzn badane są dodatkowo jądra i prącie. Niekiedy trzeba wykonać badania przez odbyt a więc badanie PR czyli per rectum. Bada się w ten sposób koniec odcinka jelita grubego, co przeprowadzane jest manualnie, z wykorzystaniem poślizgowego żelu. Jest to kilkuminutowe badanie, które nie jest zbyt przyjemne, ale nie powinno być bardzo bolące.

Urologia jest to dziedzina wiedzy, która obejmuje zwalczanie wszelkiego rodzaju dolegliwości wynikających z zaburzeń układu moczowo-płciowego. Warto mieć na względzie fakt, że wizyta u urologa szczególnie zalecana jest mężczyznom w obawie przed rozmaitymi, często dziś atakującymi rakami prostaty. Wiele dolegliwości urologicznych opiera się na zbyt długotrwałym poddaniu stresującemu życiu, wielkim przeżyciom, które odcisnęły piętno na naszym organizmie, niewłaściwej diecie itd. Co więcej, nie zapominajmy, że duży wpływ mają nasze codzienne nawyki nie tylko żywieniowe.
Problemy urologiczne to są niestety takie dolegliwości, które są wyjątkowo często bagatelizowane. Pacjenci nierzadko zupełnie nie zwracają na nie uwagi, ale także wielokrotnie rezygnują z wizyt, bowiem problemy te uchodzą za dość wstydliwe.  Całkowicie niepotrzebnie, bowiem dolegliwości tego rodzaju można zwyczajnie leczyć. Warto także badać się całkiem profilaktycznie. Problemami natury typowo urologicznej są między innymi nietrzymanie moczu czy też zapalenia pęcherza moczowego. Wtedy niezbędne jest zwłaszcza udanie się na specjalistyczne badania do fachowca z dziedziny urologii.
Na wizytę u urologa trzeba się przygotować, ale nie tyle fizycznie, co głównie pod względem psychicznym. Trzeba przełamać bariery psychiczne. Co więcej, konieczne jest też wzięcie pod uwagę wyników badan krwi, prześwietlenia, USG oraz moczu. Kolejną rzeczą, jaką trzeba wziąć jest spis lekarstw, jakie do tej pory zażywamy a także wykaz chorób na jakie się leczymy. Jeszcze co innego to zwrócenie uwagi na dbałość o higienę bezpośrednio przez samą wizytą.